Za Czarnym Aniołem
  • Napisał 
  • Wydrukuj
  • Email

Paweł Kukiz – twórczość i dokonania artystyczne

Paweł Kukiz jest bez wątpienia jedną z najbardziej znanych i barwnych postaci polskiej sceny rockowej. Jest to artysta wzbudzający kontrowersje i nietuzinkowy, który bardzo aktywnie angażuje się w politykę. Urodził się 24 czerwca 1963 roku w Paczkowie. Studiował na dwóch uczelniach – administrację na Uniwersytecie Wrocławskim oraz prawo i nauki polityczne na Uniwersytecie Warszawskim, ale studiów nie ukończył. W latach 80-tych XX wieku aktywnie udzielał się w znanych zespołach rockowych, m.in. w CDN, AyaRL, czy Hak. Dopiero w 1984 roku został liderem zespołu Piersi, w którym występował do roku 2013. W latach 1997-2004 zespół zmienił nazwę na Kukiz i Piersi. Kukiz jako lider zespołu Piersi zajmował się nie tylko wokalem, ale także pisał teksty i muzykę. Wraz z tym zespołem wydał 9 płyt.

Jednak Kukiz w ciągu swojej kariery był otwarty także na inne projekty muzyczne, a jego dokonania artystyczne robią ogromne wrażenie. W latach 1989-1993 występował jako wokalista z zespołem Emigranci. Z kolei w roku 2001 zaangażował się w projekt muzyczny Yugoton, który miał swoja kontynuację jako Yugopolis w roku 2007. W 2003 roku muzyk stworzył duet z Janem Borysewiczem, a będąca efektem współptracy płyta odniosła spory sukces. W 2014 wraz z Pihem roku zaśpiewał piosenkę „Młodość”, która znalazła się na płycie „Bal Maturalny” wyprodukowane przez Jana Borysewicza i Rozbójnika Alibabę.

Największe sukcesy muzyk ten odniósł z zespołem Piersi. Cechą charakterystyczną twórczości tej kapeli były bez wątpienia prześmiewcze teksty, które koncentrowały się na ważnych oraz aktualnych kwestiach dotyczących polityki, kultury, czy społeczeństwa. W pierwszy skład piersi wchodzili Paweł Kukiz, Rafał Jezierski, Orin i Zbyszek Moździerski. Swoje utwory zespół zaprezentować już r roku 1984 w Jarocinie. To właśnie wtedy Piersi zostały uznane za kapelę punkową, której mocne brzmienie w doskonały sposób uzupełniało się z poetyckimi, socrealistycznymi tekstami. Zabieg ten miał na celu sparodiowanie różnego rodzaju komunistycznej twórczości ówczesnych poetów i tak się właśnie stało. Jednak dzięki inteligentnemu zakamuflowaniu tej parodii zespołowi udało się uniknąć cenzury i znaleźć się w tzw. „złotej ósemce” festiwalu.

Pierwsza płyta piersi zatytułowana po prostu „Piersi” pojawiła się w sklepach w roku 1992. Największe kontrowersje wzbudził wówczas utwór „ZCHN zbliża się”, który w dość oczywisty sposób parodiował sytuację kleru w Polsce. Piosenka została napisana do melodii religijnej pieśni „Pan Jezus już się zbliża”, przez co zespół został oskarżony o obrazę uczuć religijnych i wezwany przed sąd. Kolejny krążek zespołu Piersi to „My już są Amerykany”, który w 1993 roku wydała wytwórnia płytowa Silverton. Poszczególne utwory stanowiły satyrę na ówczesną sytuację w kraju i na świecie. W sposób prześmiewczy Kukiz zaprezentował m.in. nowobogackich biznesmenów w utworze „On nie jest cham”, kibiców piłkarskich w utworze „Ułani”, czy amerykanizację polskiego rocka w tytułowym utworze „My już są Amerykany”. Warto przy tym wspomnieć, że za teledysk do utoru „Nie samym chlebem człowiek żyje” zespół otrzymał główną nagrodę podczas przeglądu Yach Film Festival, który odbył się w Sopocie w 1994 roku. W tym samym roku Piersi wydały płytę z zapisem koncertu w Jarocinie. Ponadto z okazji 10-lecia istnienia grupa zorganizowała w Niemodlinie koncert, na którym wystąpiły największe gwiazdy rockowej sceny muzycznej, takie jak Closterkeller, Big Cyc. T.Love, Acid Drinkers, Kazik, Proletaryat, czy Skawalker. Część występujących na koncercie gości pojawiła się też na płycie zatytułowanej „60/70”, którą zespół wydał przed końcem 1994 roku.

Dalsza twórczość zespołu to album „Powrót do raju”, który został wydany w roku 1995. Utwory znajdujące się na płycie stanowiły satyrę, która miała na celu wyśmianie dojścia do władzy postkomunistów, co najbardziej widać w utworach „Bolszewicy na mszy, czyli pieśni o cudownym nawróceniu”, czy „Powróćże komuno”. W 1997 roku zespół wydał album „Raj na ziemi”, a w 2000 „Pieśni ojczyźniane”. Z kolei w 2004 roku pojawiła się „Piracka płyta”, która osiągnęła status złotej płyty i dotarła do II miejsca listy przebojów OliS. W tym samym roku album został nominowany do Fryderyka w kategorii Album roku – rock, ale nagrody nie zdobył. W 2013 roku Paweł Kukiz opuścił zespół Piersi, jednak grupa wydała jeszcze jedną płytę pt. „Piersi i przyjaciele 2”, która szybko zdobyła status platynowej.

Jako solista Paweł Kukiz wydał cztery albumy. W 2003 roku ukazała się płyta „Borysewicz&Kukiz” z Janem Borysewiczem, a w 2010 roku „Starsi panowie”, która nagrana została z Maciejem Maleńczukiem. Rok 2012 to płyta „Siła i honor”, a rok 2014 to „Zakazane piosenki”. Muzyk od 2009 roku aktywnie angażował się w życie polityczne. Kontrowersyjne poglądy Pawła Kukiza sprawiły, że stał się on jedną z najbardziej widocznych i ciekawych postaci Polskiej sceny politycznej. Szybko zdobył wielu zwolenników i podczas niedawnych wyborów prezydenckich zyskał aż 20,8% głosów, co uplasowało go na trzeciej pozycji za Bronisławem Komorowskim i Andrzejem Dudą.

Zaloguj się by skomentować

Funkcje PHP Katalog stron forum wielotematyczne śledzenie samochodu dowcipy