Za Czarnym Aniołem
  • Napisał 
  • Wydrukuj
  • Email

Firma polski hip hop

   Firma to nazwa polskiej grupy muzycznej, która powstała w 2000 roku w Krakowie. Zalicza się ona do nurtu tzw. rapu ulicznego, który w naszym kraju cieszy się sporą popularnością. Firma polski rap gra od samego początku swojego istnienia, choć z biegiem czasu jej członkowie zmieniali się. Inicjatorami powstania zespołu byli Tadeusz „Tadek” Polkowski i Marcin „Kali” Gutkowski. Po roku od powstania grupę zasilili Krzysztof „Pomidor” Pomidor oraz Paweł „Popek” Rak, a następnie Roman „Bosski Roman” Lachowolski. Uważa się, że jest to podstawowy skład firmy, choć w 2011 roku zespół opuścił Kali. Jednak w nagraniach albumów brały też udział inni artyści, w związku z czym na każdym wydanym albumie skład wykonawców jest zróżnicowany. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy była niewątpliwie działalność przestępcza niektórych, a właściwie większości członków zespołu.

            Pierwszy albumem wydanym przez Firmę był „Pierwszy nielegal”, który ukazał się w 2001 roku. W jego nagraniu nie uczestniczył Kali. Rok później zespół wydał kolejny album „Z dedykacją dla ulicy” i to właśnie po jego ukazaniu się zarówno Kali, jak i Pomidor zostali skazani na karę bezwzględnego więzienia. Najpopularniejszym utworem z tej płyty jest „Brat”, a w nagraniu materiału brali udział między innymi Tru Kru, Mor W.A. oraz Doz. Następny album wydany został w roku 2005, a jego tytuł to „Nielegalne rytmy”. W 2008 roku grupa nagrała album „Przeciwko kurestwu i upadkowi zasad”, do którego powstały trzy teledyski – jeden do utworu tytułowego, drugi do „Po tej samej stronie”, a trzeci do „Reprezentuje JP”.Pirweszy sukces komercyjny grupa odniosła dopiero dzięki albumowi „NieLegalne Rytmy. Kontynuacja”, który został wydany w 2009 roku. W 2011 roku już bez Kalego grupa nagrała album „Nasza broń to nasza pasja”.

            Jednym z najbardziej znanych członków zespopłu jest Tadeusz „Tadek” Polskowski. Tadek solo występuje od roku 2011, a w 2012 roku opublikował swój pierwszy album pt. „Niewygodna prawda”. Znalazły się na nim takie utwory, jak „Żołnierze Wyklęci”, który poświęcony jest żołnierzom ze zbrojnego podziemia antykomunistycznego, czy „Generał Nil” poświęcony generałowi Augustowi Emilowi Fieldorf. Wśród utworów znajdujących się na płycie znalazła się również „Inka”, opowiadająca o Danusie Siedzikównej – sanitariuszce 5 Wileńskiej Brygady AK. W 2014 roku Tadek wydał kolejny album „Niewygodna prawda II. Burza 2014”. Od roku 2001 do 2014 wystąpił gościnnie w  wielu formacjach hip hopowych, nagrywając albumy z m.in. Bosskim Romanem, czy Popkiem.

Zaloguj się by skomentować

Funkcje PHP Katalog stron forum wielotematyczne śledzenie samochodu dowcipy