Za Czarnym Aniołem
  • Napisał 
  • Wydrukuj
  • Email

Kim jest Peja?

Jednym z najbardziej znanych polskich raperów oraz producentów muzycznych jest bez wątpienia Peja, czyli Ryszard Waldemar Andrzejewki, którego miastem rodzinnym jest Poznań. Zespół, który współtworzył i w którym przez wiele lat występował Peja Slums Attack w 2002 roku otrzymał Fryderyka, czyli najważniejszą nagrodę w polskim przemyśle fonograficznym. Ponadto artysta ten był współtwórcą formacji Ski Skład, a obecnie prowadzi też działalność solową. Lista wykonawców, z którymi współpracował jest naprawdę długa. Znajdują się na niej m.in. WWO, Tewu, Sweet Noise, Paluch, Nagły Atak Spawacza, czy Bolec. W 2011 roku magazyn Machina umieścił rapera na I miejscu listy najlepszych raperów w naszym kraju, co niewątpliwie było sporym sukcesem. Peja oprócz działalności artystycznej jest także właścicielem wytwórni płytowej RPS Enterteyment oraz współwłaścicielem Terrorym – znanej marki odzieżowej.

            Peja na stałe współpracuje z DJ Deksem i nazywany jest chrzestnym ojcem wielkopolskiej sceny rapu. Oprócz wspomnianego Fryderyka otrzymał też wiele innych wyróżnień i nagród, a nawet jako jedyny Polak gościł na łamach magazynu The Source oraz New York Times. Jest bardzo znany z bezkompromisowości oraz zaangażowania, przy czym jest również zdeklarowanym wrogiem komercji. Wśród najbardziej znanych utworów tego artysty warto wymienić chociażby „Reprezentuję biedę”, czy „Szacunek Ludzi Ulicy”. Pierwszym albumem był „Slums Attack”, który wydany został w 1996 roku. Rok później do sprzedaży trafił album „Zwykła codzienność”, do którego nagrano teledysk. Trzeci album pod szyldem Slums Attack to „Całkiem nowe oblicze”, a czwarty to „I nie zmienia się nic”. Po wydaniu tego albumu Peja z Łukaszem Wiśniewskim założył Ski Skład, a w 2001 ze Slums Attack wydał piąty alim „Na legalu”. Rok 2008 to z kolei album „Styl Życia G'N.O.J.A., a w 2009 pojawił się album „Na serio”.

            Artysta ten bardzo często występuje gościnnie, a każdy utwór, w którym się pojawi to prawdziwy atak hip hopu. Peja jest artystą wzbudzającym wiele kontrowersji. W 2009 roku podczas jego koncertu doszło do incydentu, w wyniku którego zaatakowany został jeden z uczestników imprezy. Było to wydarzenie bardzo brzemienne w skutkach – w jego wyniku na muzyka spłynęła fala krytyki, a na krajowej scenie hip – hopu nastąpił podział na zwolenników i przeciwników Peji. Muzyk dobrowolnie poddał się karze i przyznał do wszystkich zarzutów, w wyniku czego został ukarany grzywną, odszkodowaniem dla poszkodowanego oraz nawiązką na cel społeczny. Poniósł także koszty procesu.

Artykuły powiązane

Zaloguj się by skomentować

Funkcje PHP Katalog stron forum wielotematyczne śledzenie samochodu dowcipy