ebook Za Czarnym Aniołem


    mantra

    myśleć, z przyrostkiem tra. FireCAT integration makes it even more accessible.
    ledowe.info
  • Napisał 
  • Wydrukuj
  • Email

Polski rap w skrócie

   Polski rap, którego prekursorem był bez wątpienia Piotr Marzec znany jako Liroy narodził się w grudniu 1982 roku. Wtedy to właśnie ukazało się demo pod tytułem „3” wydane właśnie przez Liroya. Jest to data oficjalna, ale dopiero w połowie lat 80tych XX wieku zaczęły powstawać inne ekipy polskiego rapu, a na szerszą skalę muzyka rapu pojawiła się w Polsce dopiero w latach 90-tych XX wieku. Początek lat 90-tych należał przede wszystkim do zespołu Salem, który wydał płytę „Skate”. Później kolejno pojawiały się następne ekipy takie jak Kaliber 44, Wzgórze Ya-Pa 3, Molesta, DJ 600 V, czy znany w całej Polsce Slums Attack ze swoim liderem Peją. Rok 1996 roku to prawdziwy rozkwit hip hopu w naszymi kraju. To właśnie wtedy powstały najbardziej znane ekipy, takie jak wspomniany Slums Attack, Warafski Deszcz, Snuz, czy Wiele C.T. Obecnie zespoły te uznawane są za klasykę rapu, ponieważ nie tylko ukształtowały w Polsce ten gatunek muzyczny, ale też nadały mu zupełnie wyjątkowe brzmienie.

            Nieco bardziej nowoczesne brzmienie nadały rapowi takie zespoły jak O.S.T.R., Łona, Eldo, WWO czy AbradAd. Co ciekawe, niektóre ekipy takie jak Sfera z Warszawy tworzą wyłącznie dla własnej satysfakcji. Polski hip hop to także kobiety, spośród których na największe uznanie zasługuje z pewnością Asia Tyszkiewicz oraz zespół Paresłów z Warszawy. Już w 2001 roku powstały pierwsze książki oraz filmy dokumentalne opowiadające o polskim hip hopie, wśród których najważniejsze to Blokersi, czy też podziemny film o graffiti pt. Men In Black. Dużo na ten temat można też dowiedzieć się z książki Andrzeja Budy pt. „Historia kultury hip hop w Polsce 1977-2002”. Każdy, kogo interesuje tematyka związana z polskim rapem powinien bez wątpienia zapoznać się z tą lekturą. Kolejną ważną pozycją na ten temat jest Antologia Polskiego Rapu, której współautorem jest Tomasz Kleyff.

            Sporo miejsca w tych książkach poświęcono grupie WWO, która zalicza się do nurtu tzw. ulicznego rapu. Powstała ona w 1999 roku z inicjatywy Sokoła i Jędrka – dwóch raperów których debiutancki album ukazał się w 2000 roku. Nosił on tytuł „Masz i pomyśl” i wkrótce stał się zarzewiem konfliktu między zespołem a wytwórnią. W efekcie ekipa zmieniła nazwę na W Wyjątkowych Okolicznościach w 2002 roku wydała kolejny album pod tytułem 'We własnej osobie”. Rok 2005 to kolejne dwie płyty, a w 2006 zespól zakończył swoją działalność. Jednak Sokół dołączył później do zespołu TPWC, z którym wydał wyjątkowy singiel, którego refren „będę brał cię w aucie aha” znają chyba wszyscy, nie tylko wielbiciele hip hopu.

Zaloguj się by skomentować

-joomla- -Katalog stron- - forum wielotematyczne - śledzenie samochodu - dowcipy