Za Czarnym Aniołem
  • Napisał 
  • Wydrukuj
  • Email

Wybór gitary elektrycznej

Wybór gitary elektrycznej na początek i nie tylko

Gitary akustyczne, klasyczne, elektryczne, z przetwornikami typu humbucker, single-coil, korpusy wykonane z różnego gatunku drewna, z różną ilością strun.. Do tego często nieuczciwi sprzedawcy przedstawiają wątpliwej jakości wiosła z chińskiej manufaktury jako amerykańskie lub japońskie produkty w okazyjnej cenie. Jak w tym wszystkim nie stracić głowy?
Postaram się wyjaśnić jak nie dać się nabić w butelkę przy wyborze gitary dla siebie.


Typ muzyki
Podstawowe pytanie brzmi: do jakiego typu muzyki chcę moją gitarę wykorzystać? Funk? Blues? Metal? Rock? A może wszystkiego po trochu? Gitara do każdego z tych gatunków będzie sie trochę różnić.


Drewno
Wybór drewna ma bardzo duże znaczenie dla brzmienie instrumentu. Nie jest to wybór warunkujący przeznaczenie gitary do gatunku muzycznego. Ale przyjęło się, że np. funk gra się na drewnach o jasnym brzmieniu, jak jesion, czy klon. Natomiast metal najlepiej brzmi w mahoniu, czy w tańszym wydaniu – w lipie. Warto pamiętać, że jakość użytego drewna ma bardzo duże znaczenie – a wiąże się to również niestety z wyższą ceną instrumentu…


Przetworniki
Zasadniczo przetworniki można podzielić na dwa typy: pojedyncze (single coil) i podwójne (humbucker). Single brzmią jaśniej, brzmienie jest bardziej jazgotliwe, dzwoniące. Dobrze nadają się do lżejszych gatunków muzyki, jak np. blues, funk, lekki rock, wszędzie tam gdzie przydaje się lekkie i jasne brzmienie. Humbuckery natomiast brzmią pełniej i ciemniej, sygnał jest mocniejszy, mocniej się przesterowuje, generują też mniej szumów. Wykorzystywane przede wszystkim tam, gdzie potrzebny mocny przester – metal, rock, a także jazz, gdzie ciemne, nieprzesterowane brzmienie jest pożądane.


Mostek
Stały mostek gwarantuje większą stabilność stroju, mniejsze problemy przy zmianie strun oraz dłuższy wydźwięk. Nie pozwala jednak na niektóre ewolucje dostępne tylko przy mostkach ruchomych. Te z kolei (jednostronne typu tremolo oraz dwustronne typu Floyd Rose) są trudniejsze do opanowania na początek, z reguły gorzej trzymają strój, a zmiana strun bywa czasochłonna.


Podsumowanie
Podkreślę to stanowczo – nie warto kupować chińskich wyrobów gitaropodobnych sprzedawanych w komplecie ze wzmacniaczem i akcesoriami za 200-300zł. Taki sprzętprzeważnie po roku nadaje się do wyrzucenia. Porządne gitary na początek i nie tylko produkują marki takie jak: Yamaha, Flame, Epiphone, Squier, Cort, Ibanez, LTD. Za jakość trzeba płacić, cudów nie ma, a oszczędny często musi płacić dwa razy.


Akcesoria i cała reszta
Pamiętać należy, że gitara elektryczna bez wzmacniacza, to jak auto bez silnika. Wygląda ładnie, ale nie pokaże pełnego potencjału. Tu również wybór jest szeroki – wzmacniacze tranzystorowe, lampowe, typu head i combo.
Pamiętać należy również o zakupie akcesoriów, takich jak stroik, kostki do gry, czy pasek. Ale ten akapit to zaledwie wprowadzenie, temat zasługuje na kolejny artykuł.

 

o autorze

Rafał Kwiatkowski

--
Artykuł pochodzi z serwisu:
Albercik.pl - darmowe artykuły do przedruku na strony www

Artykuły powiązane

Zaloguj się by skomentować

Funkcje PHP Katalog stron forum wielotematyczne śledzenie samochodu dowcipy