Za Czarnym Aniołem
  • Napisał 
  • Wydrukuj
  • Email

Bauhaus Wyróżniony

Zespół Bauhaus to brytyjski zespół rockowy, który jest jednym z prekursorów tak zwanego rocka gotyckiego. Oprócz wylansowania tego stylu muzycznego, Bauhaus stworzył również styl bycia na scenie oraz wystrój sceniczny związany z gotyckim rockiem.


Zespół powstał w 1977 roku w brytyjskim mieście Northampton. Założony został przez 4 muzyków. Byli to:

- gitarzysta Daniel Ash
- basista David Jay
- perkusista Kevin Haskins
- wokalista Peter Murphy.

Pierwszy singiel powstał 2 lata później. Utwór zatytułowany "Bela Lugosi's Dead" ujrzał światło dzienne w 1979 roku. Zarówno sam tytuł piosenki, jak i postać, o której ona opowiada, udowodniły, że zespół zajmował się mroczną muzyką. Główny bohater utworu to węgierski aktor Bela Lugosi, który był znany głównie z występów w mrocznych filmach - na przykład o Draculi.

Pierwszy album wydany przez zespół ukazał się we wrześniu 1980 roku. Chociaż nie odniósł on znaczącego sukcesu i nie bił rekordów popularności ani rekordów sprzedaży, trzeba przyznać, że został dobrze przyjęty. 72. miejsce na listach sprzedaży to dobry wynik, biorąc pod uwagę fakt, że zespół grał dość niszową muzykę.

Rok 1983 był dla zespołu trudny. Ze względu na wewnętrzne konflikty pomiędzy jego członkami, zespół się rozpadł. Jego członkowie zbierali się później od czasu do czasu, by dać jakiś wspólny występ.

Kolejnym przełomowym rokiem był 2008. Wtedy to grupa wydała swój drugi studyjny album, który jednak nie został wypromowany na żadnej trasie koncertowej. Wszystkiemu winien był "incydent", o którym członkowie zespołu nie chcą jednak rozmawiać. Fani wskazują na poważny konflikt natury osobistej pomiędzy basistą a perkusistą.

Zespół doczekał się kilku coverów swoich piosenek. Najsłynniejsze z nich to Sepultura Cover piosenki „Bela Lugosi’s Dead”, który stworzył brazylijski zespół Sepultura oraz XIII Stoleti Cover piosenki „Bela Lugosi’s Dead”. Oba covery zostały przyjęte dobrze przez publikę.

Zaloguj się by skomentować

Funkcje PHP Katalog stron forum wielotematyczne śledzenie samochodu dowcipy