Za Czarnym Aniołem
  • Napisał 
  • Wydrukuj
  • Email

Sabaton

Sabaton jest szwedzką grupą muzyków wykonującą muzykę z pogranicza power i heavy metalu. Tematyka ich utworów jest powiązana z wojną.
Sabaton powstał w 1999 roku w Falun. Do 2014 roku grupa wydała siedem albumów studyjnych, które były niejednoznacznie oceniane przez krytyków muzycznych. W 2006 i 2007 roku uznali byli za najlepszy zespół hardcorowy w Szwecji. Ciekawą informacją jest to, że grupa występowała wielokrotnie w Polsce.


Utwór Uprising (który oznacza powstanie) jest szczególna dla każdego Polaka, który interesuje się historią Polski. Piosenka ta opisuje tragizm Powstania Warszawskiego. Sabaton przyzwyczaja swoich fanów do tego, że wszystkie piosenki tego zespołu są o wojnach, konfliktach zbrojnych i postaciach historycznych. Teksty zespołu oprócz ciekawej tematyki, charakteryzuje duża znajomość tematu i dbałość o prawdę historyczną. Niewątpliwe jest to, że jeśli Sabaton bierze na swoje barki jakieś wydarzenie historyczne to możemy mieć pewność, że nie spłycą go jakimś nic nie mówiącym tekstem, ale przekażą wszystkie najważniejsze informacje w danym temacie oraz wszystkie emocje, które towarzyszyły im podczas tworzenia utworu.

Pomysł na napisanie utworu powstał po wizycie zespołu na wystawie muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. Uprising pojawił się na płycie "Coat of Arms" z 2010 roku. Z początku był jedyną piosenką na płycie, która nawiązywała do polskiej historii II wojny światowej i miała być to piosenka o polskich lotnikach, którzy walczyli w bitwie o Anglię. Po zapoznaniu się z historią postanowili, że muszą napisać specjalny utwór na ten temat.

I tak oto powstał Uprising.

Artykuły powiązane

Zaloguj się by skomentować

Funkcje PHP Katalog stron forum wielotematyczne śledzenie samochodu dowcipy