Za Czarnym Aniołem
  • Napisał 
  • Wydrukuj
  • Email

Muzyczne programy telewizyjne

Lubimy muzykę – chętnie słuchamy jej z radia, ulubionych płyt, a także z telewizji. Z roku na rok branża związana z produkcją clipów muzycznych coraz bardziej się rozwija. Powstają również nowe programy muzyczne.

Krótka historia programów muzycznych

 

Dziś możemy oglądać muzyczne stacje telewizyjne praktycznie całodobowo. Najchętniej oglądamy takie kanały jak 4funTv, EskaTv, Viva Polska czy Mtv Polska. Jeszcze w latach 90tych jednak mogliśmy oglądać tego typu programy jedynie między innymi w niemieckiej telewizji. Już wtedy jednak w Polsce powstawały ciekawe programy muzyczne, które przedstawiały miłośnikom dobrego popu, rocka i metalu nowe zespoły i ich twórczość.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się w początku lat 90tych takie programy muzyczne jak Luz czy Clipol. Ten pierwszy łączył wątki reporterskie z prezentacją najlepszych rockowych bandów.

Clipol był programem w jakim mogliśmy oglądać najnowsze rockowe i metalowe clipy. Często w programie tym pojawiały się także wywiady z artystami. Opowiadali oni o swojej drodze muzycznej oraz przedstawiali historie związane z powstawaniem poszczególnych clipów zespołów. W programie Clipol mogliśmy usłyszeć między innymi takie grupy jak: Hey, Ira, T. Love, Sweet Noise, Big Cyc, Big Day, Wilki, Kat i wiele innych bardzo popularnych w tamtych czsach zespołów.

W późniejszym okresie na antenie tvp2 pojawił się „Lista Przebojów 30 ton. Podczas 30 minut listy oglądaliśmy małe, drobne fragmenty trzydziestu najpopularniejszych w danym tygodniu piosenek. Podczas każdej listy w przerwach między utworami pojawiały się wywiady z wybranym zespołem. W czasie półgodzinnego programu podawana była także lista najlepiej sprzedających się w danym tygodniu płyt i najchętniej słuchanych artystów. Mieliśmy też szansę poznać daty najbliższych koncertów i imprez festiwalowych.

Niezwykle znanym i popularnym programem w polskiej telewizji był również program „Muzyka łączy pokolenia”. W każdym odcinku pojawiał się znany artysta, z ogromnym dorobkiem płytowym oraz przedstawiciele młodej sceny muzycznej. Podczas nagrania muzycy opowiadali historie i anegdoty związane z trasami koncertowymi oraz rejestracją poszczególnych płyt. Na koniec oba zespoły wykonywały cover kapeli, która znalazła się z nimi w tym dniu w studio telewizyjnym. Program ten cieszył się naprawdę dużym zainteresowaniem. Przyciągał przed ekrany telewizorów sporą grupę osób. Często ludzie, którzy nie znali muzyki i twórczości danego artysty mogli poznać nowy gatunek i przekonać się do muzyki, która dotąd nie znali.

Najważniejsze kanały muzyczne w Polsce

Z czasem Telewizja Polska zaprzestała emitowania typowych programów muzycznych. Na ich miejscu pojawiły się kanały muzyczne. Jedną z podstawowych stacji telewizyjnych o profilu typowo muzycznym jest Viva Polska. Na stałe kanał ten pojawił się w naszym kraju w roku 2000. Na początku stacja polecała bardzo zróżnicowaną ramówkę programową. W poszczególnych programach pojawiały się teledyski z bardzo różnych nurtów od Dance, techno, poprzez hip – hop, aż po klimaty popowe i rockowe. Na początku stacja funkcjonowała w niepełnym wymiarze godzin. Z czasem w dni weekendowe program był nadawany całodobowo. Dziś stacja gra 24h w paśmie dziennym oraz nocnym. Najpopularniejsze programy pojawiające się na antenie Viva Polska to między innymi: „Club Chart”, „Ty wybierasz”, „Viva Dance Viva Dance Mix”, „Viva Party, Viva Power Dance”. Widzimi tej stacji są przede wszystkim miłośnicy muzyki klubowej i tanecznej.

Bardzo popularną stacją telewizyjną o profilu muzycznym jest także MTV Polska. Oprócz muzyki na antenie pojawiają się również programy rozrywkowe, dokumentalne oraz seriale. Polska wersja tego kanału pojawiła się już pod koniec lat 90tych. Widzami MTV Polska są osoby w bardzo różnym wieku - osoby, które szukają w telewizji dobrej rozrywki oraz ciekawego dokumentu.

Często miłośnicy dobrej muzyki klubowo – tanecznej oglądają kanał 4funTV. Oprócz muzyki na antenie pojawiają się także programy rozrywkowo – humorystyczne. Kanał ten działa od roku 2004. Najpopularniejsze programy to: „Hits4Fun budzi ludzi”, “4Fun Express”, “Akcja dedykacja”, “Best of Ten Top”, „Chcesz? Masz!”, „Chcesz? Masz! Czat”,„Chcesz? Masz! Party”, „Najlepsza muzyka do wyboru”, „Najlepsza muzyka nocą”, „Nowe!”, „Przeboje 4Fun”, „Przeboje 4Fun: Party”, “Ten Top”, “Ten Top Party”, „Top 40”, „Top Tygodnia”, “Zostań gwiazdą”.

Stosunkowo nową, muzyczną stacją telewizyjną jest Eska TV. Jest to pewnego rodzaju rozwinięcie i odnoga Radia Eska. W początkowej fazie od roku 2008 kanał był tylko internetowy. Można było odbierać go za pomocą łącza internetowego. Z czasem zainteresowanie ramówką programową zdecydowanie wzrastało. Kanał zaczął być nadawany w naziemnej telewizji cyfrowej. Dziś jest to jedna z najpopularniejszych stacji telewizyjnych obok: Viva Polska, Mtv Polska, czy 4funTv. Na antenie EskaTV pojawiają się takie programy jak: „3..2..1.. START”, „Dzień dobry”, „Fresh mix”, „Gorąca 20”, „Hity na czasie”, „ImprESKA”, „Klipy bez majtek”, „Let's Dance”, „Najlepszy program”, „Polska noc”, „smESKA”, „Weekend specjalny” Popularnymi cyklicznymi programami jest „Eska Music Awards” oraz „Summer City”. „Summer City jest programem emitowanym w czasie wakacji – podczas emisji prezentowane są najpopularniejsze, najlepsze plażowe hity.

Bardzo popularnym kanałem muzycznym był od roku 2009 RBL.TV. Interesowali się jego ramówką przede wszystkim miłośnicy dobrego, solidnego rocka. Na antenie było można zobaczyć clipy zespołów z gatunku: rock, hard rock, prog rock, grunge, punk. Na antenie pojawiały się nowe i klasyczne clipy zespołów grających wymienione wyżej gatunki. Często także widzowie mogli słuchać rockowych list przebojów, oglądać fragmenty koncertów oraz wywiady z lubianymi przez siebie artystami.

Z czasem stacja ta stała się stacją wyłącznie stacją internetową. Jej miejsce zajęła stacja Mjuzik.tv (obecna 4funHits). Stacja RBL.TV nadal jednak istnieje w przestrzeni internetowej i cieszy się wciąż niesłabnącym zainteresowaniem.

Branża związana z kanałami muzycznymi w Polsce bardzo szybko się rozwija. Od lat 90tych ilość programów i kanałów muzycznych nieustannie wzrastała. Na początku w latach 1990 – 2000 w programach muzycznych pojawiała się szeroko pojęta muzyka alternatywna (rock, metal, punk, ska). Z czasem jednak programy oferujące tego typu muzykę zaczęły znikać z anten poszczególnych stacji telewizyjnych – szefowie popularnych kanałów telewizyjnych zaczęli zmieniać ramówkę. W ich miejscu pojawiły się całodobowe stacje o profilu muzycznym skierowane przede wszystkim do sympatyków dance, trance, techno itd. Muzyka prezentowana w najważniejszym stacjach muzycznych trafia w gusta przede wszystkim miłośników klubowych, imprezowych klimatów. Sympatycy cięższych brzmień oraz muzyki alternatywnej mogą oglądać ulubione teledyski w Internecie – na specjalnych stronach internetowych oraz platformach przeznaczonych do odbioru radia i telewizji internetowej.

Zaloguj się by skomentować

Funkcje PHP Katalog stron forum wielotematyczne śledzenie samochodu dowcipy