Za Czarnym Aniołem
  • Napisał 
  • Wydrukuj
  • Email

Hemp Gru-h.w.d.p

Hemp Gru – hip hopowy skład powstały w roku 1998 w Warszawie. Grupę stworzył Robert Darkowski znany z Molesty Ewenement. Zespół poprzez lata swojej działalności współpracował między innymi z Peją, Sokołem, WWO, Ras Luta, Bez Cenzury, Zip Skład.

 

Hemp Gru – skład hiphopowy, który zmienił oblicze polskiej muzyki

Hemp Gru największą popularność zyskał na między rokiem 1998 a 2005. W latach dziewiędzisiątych hip hop był bardzo popularny. W błyskawicznym tempie rosło zapotrzebowanie na tego typu muzykę. Młodzi ludzie, zmęczeni i sfrustrowani życiem w blokowiskach dużych miast traktowali hip – hop jako środek wyrazu. Bieda,, uzależnienia, problemy w środowisku, brak akceptacji i szans na lepsze życie. Hip hop dla wielu młodych ludzi w tamtych czasach był sposobem na życie.

Utwór „Na krawędzi początkiem kariery Hemp Gru

Skład Hep Gru zadebiutował w roku 1998. Na składance „Hiphopowy raport z osiedla” pojawił się jego kawałek „Na krawędzi”. Kawałek od razu trafił w gusta miłośników ówczesnej sceny. W roku 2004 – sześć lat od nagrania kawałka „Na krawędzi” pojawił się na rynku pierwszy album Hemp Gru „Klucz”. Z tego krążka pochodzą między innymi kawałki "To jest to", "Nienawiść" czy "Sami swoi". W roku 2008 Komisja Europejska przyznała Hemp Gru nagrodę European Border Breakers Awards (EBBA). Jest to bardzo prestiżowa nagroda i duże wyróżnienie. Oficjalne wręczenie nagrody miało miejsce 27 stycznia 2008 w Cannes. Był to dzień otwarcia Międzynarodowych Targów Muzycznych MIDEM. Zdobycie tej bardzo ważnej świecie muzycznym nagrody było ważne nie tylko dla samego składu, ale dla całego polskiego rynku muzycznego.

Hemp Gru – zdobywcą Złotej Płyty

W roku 2009 ukazał się drugi krążek składu „Droga”. W 20011 roku album „Jedność” zyskuje status Złotej Płyty. Członkowie składu Hemp Gru są autorami popularnego w kręgach hiphopowych hasła h.w.d.p. (chuj w dupę policji). Slogan ten od początku wzbudzał bardzo wiele kontrowersji. Do dnia dzisiejszego jest bardzo często używany przez środowisko hiphopowe. Widać je często na miejskich murach. Skrót ten był i nadal jest niezwykle popularny – doczekał się bardzo wielu (często żartobliwych i humorystycznych) rozwinięć. Skrót został wykorzystany nawet przez samą policję podczas kampanii przeciwko przestępczości. Hasło h.w.d.p. było wtedy przetłumaczone jako: „hamujemy wszelkie działania przestępcze”. Kampania wzbudziła bez wątpienia wiele kontrowersji, ale dzięki swoim korzeniom również zainteresowanie. Policyjna kampania odniosła naprawdę duży skutek.

Zaloguj się by skomentować

Funkcje PHP Katalog stron forum wielotematyczne śledzenie samochodu dowcipy