Za Czarnym Aniołem
  • Napisał 
  • Wydrukuj
  • Email

Wytwórnie muzyczne w Polsce

Z roku na rok wzrasta liczba polskich wytwórni muzycznych. Obecnie w Polsce istnieje około pięćdziesięciu wytwórni muzycznych, które prężnie działają i przynoszą zyski. Polskie wytwórnie są znane praktycznie w całej Europie, a nawet na świecie. W naszym kraju istnieje kilkanaście wytwórni wydających muzykę hip hop, metal, rock, disco polo.

 

Wiele z nich jest prowadzonych przez znanych polskich artystów. W dzisiejszych czasach artyści chcą czuć niezależność twórczą oraz produkcyjną. Zakładają własne wytwórnie, aby mieć pełną, niczym nie hamowaną kontrolę nad swoją działalnością artystyczną. Otwierając wytwórnię mogą promować własną muzykę oraz pomagać innym wartościowym muzykom.

Jedną z takich wytwórni jest między innymi Kayax prowadzona przez popularną piosenkarkę Kayah. Oprócz wydawania płyt kompaktowych firma zajmuje się także organizacją koncertów i imprez muzycznych. Pod skrzydłami wytwórni wydawane są między innymi krążki nieco kontrowersyjnej, ale bardzo utalentowanej artystki Marysi Peszek.

Fonografika – promocja dobrej muzyki w Polsce

Inna bardzo popularną w Polsce wytwórnią jest Fonografika. Na początku w wytwórni tej były wydawane tylko i wyłącznie albumy hiphopowe. Z czasem jednak szef wytwórni Jacek Caba poszerzył krąg swojej działalności i wydaje także albumy rockowe, popowe, bluesowe, jazzowe. Często także „z pod skrzydeł” Fonografiki wydawane są albumy z muzyką klasyczną.

Fonografika powstała w roku 2002r. W zasobach płytowych wytwórni znajdziemy albumy polskich artystów, ale nie tylko. Firma bowiem zajmuje się dystrybucją zagranicznych wydawnictw. Do tego czasu Fonografika wydała krążki między innymi albumy takich artystów jak: Bayer Full, Slums Attack, So I Scream, Marta Wiśniewska, DJ 600V, Hanna Banaszak, Balkan Electrique, Maria Sadowska, Zbigniew Wodecki i Rootwater.

Każdego roku powstaje także wiele niezależnych wytwórni płytowych. Jedną z takich wytwórni była popularna w niektórych kręgach Qulturap Wydawnictwa z nurtu hiphop rapcore itd. były wydawane w ściśle limitowanych edycjach.

Polskie, metalowe wytwórnie znane w całej Europie

Polska może się pochwalić również dużą liczbą wytwórni wydających albumy metalowe. Takie wydawnictwa jak Agonia Records, Selfadegod Records, Metal Mind Productions, Mystic Productions są znane na całym świecie. W latach dziewiędzisiątych bardzo zaczące były również Empire Records oraz Morbid Noizz Productions. Polskie zespoły metalowe takie jak Vader czy Behemoth doceniane są na całym świecie –grają koncerty między innymi w Japonii oraz USA.

Zaloguj się by skomentować

Funkcje PHP Katalog stron forum wielotematyczne śledzenie samochodu dowcipy