Za Czarnym Aniołem
  • Napisał 
  • Wydrukuj
  • Email

Muzyka w chorobach psychicznych

Muzyka praktycznie od zawsze stanowiła formę terapii. To właśnie ulubiona muzyka pomaga w ciężkich, trudnych momentach życia. Słuchając ulubionego gatunku muzyki, wybranych artystów dystansujemy się do problemów i trosk z, którymi stykamy się każdego dnia.

 

Muzyka nas uspokaja, relaksuje, pomaga odpocząć po trudnym, wyczerpującym dniu pracy. Wielu muzyków tworzy swoje najlepsze dzieła walcząc jednocześnie z załamaniem psychicznym, uzależnieniem od narkotyków lub innych używek. Muzyka w swojej bogatej gatunkowej różnorodności jest wyrazem emocji i uczuć. Jej charakter wynika często z zaburzeń i problemów psychicznych. Wielu artystów szczególnie poruszających się w nurcie rock, metal zapada w różnego rodzaju niekorzystne stany psychiczne. Wielu z nich otwarcie przyznaje, że muzyka, możliwość tworzenia pomaga im w walce z problemem. Pomaga im z dystansować się do całego świata i swojego stanu.

Muzykoterapia – skuteczna forma leczenia przy wielu schorzeniach

Korzenie muzykoterapii sięgają już czasów plemiennych. Kiedy szaman tańczył i śpiewał podczas odprawiania rytuałów. Najnowsze badania potwierdzają muzyka ma bardzo dobry wpływ na samopoczucie, krążenie we krwi. Powoduje też rozluźnienie mięśni między innymi przy Mózgowym Porażeniu Dziecięcym. Często też stanowi pomoc przy łagodzeniu bólu podczas skomplikowanych zabiegów chirurgicznych, działa dobrze na układ pokarmowy oraz oddechowy, uwalnia kumulowane emocje.

Muzyka pomocna w terapii psychologicznej i psychiatrycznej

Muzykoterapia wchodzi już w skład zabiegów w wielu ośrodkach pomagających osobom z niepełnosprawnością. Najnowsze badania potwierdzają, że uczestnicy zajęć z muzykoterapii po seansach są pozytywnie nastawieni do świata, otwierają Asię na ludzi, ich organizm lepiej pracuje. Zajęcia z muzykoterapii odbywają się także w wielu szpitalach i zakładach psychiatrycznych. Odpowiednio dobrana muzyka uspokaja nerwy i emocje. Pomaga też otworzyć się – jest to bardzo istotne szczególnie kiedy terapeucie zależy, aby pacjent współpracował i otworzył Asię na oferowaną pomoc i wsparcie.

Muzykoterapia – wsparcie dla każdego pacjenta

W zajęciach z muzykoterapii może uczestniczyć każdy. Nie ma znaczenia poziom niepełnosprawności lub problemów psychicznych. W zajęciach i terapii tego rodzaju nie mogą uczestniczyć osoby cierpiące na epilepsje muzykogenną oraz ciężkie, bardzo nasilone stany psychotyczne. Wtedy uczestnictwo w muzykoterapii może nasilać chorobę, powodować jej rozwój.

Zaloguj się by skomentować

Funkcje PHP Katalog stron forum wielotematyczne śledzenie samochodu dowcipy