Za Czarnym Aniołem
  • Napisał 
  • Wydrukuj
  • Email

Gazety muzyczne & prasa muzyczna w Polsce Wyróżniony

   Branża muzyczna w Polsce – szczególnie w połowie lat osiemdziesiątych oraz 90tych bardzo szybko się rozwijała. Powstawało bardzo wiele gazet muzycznych, które miały znaczący wpływ na poszerzanie się wiedzy muzycznej Polaków, ale również na kształtowanie ich gustu muzycznego. W wielu czasopismach redaktorami były osoby, które są znaczące w świecie muzyki po dzień dzisiejszy. Do najpopularniejszych gazet muzycznych pojawiających się we wspomnianych latach możemy zaliczyć między innymi: Non Stop, Brum, Machina, Tylko Rock (dzisiejszy Teraz Rock), Jazz Forum, Morbid Noizz, Metal Hammer.

„Brum” był jednym z najpopularniejszych czasopism muzycznych lat 90tych. Pisały do niego takie osoby jak Jurek Owsiak czy Piotr Klatt. Redaktorem naczelnym był Kuba Wojewódzki. Muzycznie gazeta poruszała tematy związane z szeroką pojętą muzyką alternatywną.

„Magazyn Gitarzysta” jest na rynku od roku 2006. Wciąż zdobywa nowe grono oddanych czytelników.

Czasopismo Non Stop ma już w świecie muzycznej prasy pozycję „kultową”. Ukazywało się w latach 1972 – 1990. Redakcją kierowali na przestrzeni tych lat między innymi Wojciech Mann oraz Zbigniew Hołdys. Bardzo popularna była także „Machina” (1995- 2002). Od niedawna znów jest wydawane w formie elektronicznej, ale nie ma już nic wspólnego ze wcześniejszą tematyką i formą.

„Tylko Rock” zyskał w latach 90 –tych sympatię słuchaczy muzyki metalowej i rockowej. Z gazetą był związany między innymi Tomek Beksiński. Kontynuacja czasopisma to dzisiejszy „Teraz Rock”.

Cechą charakterystyczną czasopism muzycznych wydawanych w latach dziewięćdziesiątych były przede wszystkim broszury muzyczne oraz listy przebojów w gazecie. Czytelnicy listownie głosowali na ulubionego wykonawcę, utwór, album, wydarzenie muzyczne itd. Dziś rynek gazet muzycznych został wyparty przez Internet i internetowe portale muzyczne – z roku na rok powstaje ich coraz więcej. Wciąż jednak istnieje kilka naprawdę ważnych tytułów w formie „papierowej” i prawdziwych pasjonatów muzyki, którzy chętnie po nie sięgają.

Zaloguj się by skomentować

Funkcje PHP Katalog stron forum wielotematyczne śledzenie samochodu dowcipy